Zubní kámen u dětí: Jak předcházet jeho vzniku pomocí správné ústní hygieny?

Zubní kámen u dětí: Jak předcházet jeho vzniku pomocí správné ústní hygieny?

Zubní kámen u dětí: Jak předcházet jeho vzniku pomocí správné ústní hygieny?

Příčiny vzniku zubního kamene u dětí

Dnešní článek se bude věnovat něčemu, co na první pohled může znít trochu strašidelně. Zubní kámen u dětí. Zajímalo vás někdy, co způsobuje jeho vznik? Tento zákeřný vilín může dělávat problémy nejen dospělým, ale i našim malým. Komické je, že nehledě na to, jak moc se mu snažíme vyhnout, má sklon se objevovat v těch nejneočekávanějších momentech. Ale nebojte, jsou způsoby, jak ho odradit.

První, co je třeba zmínit, je že zubní kámen u dětí vzniká naprosto stejně jako u dospělých. Je to nutné pochopit, aby bylo možné jeho vzniku předcházet. Zubní kámen je v podstatě tvrdý a porézní materiál, který se tvoří na povrchu zubů z minerálů v slinách a bakterií dokáže na zubech vytvořit tvrdou a trvalou patinu. Příčinou jeho vzniku může být nesprávná hygiena úst, nedostatečné čištění zubů a další faktory. Je to tak trochu jako smog ve městě - pokud nejsou přítomny specifické podmínky, které umožňují jeho vznik, pak se nevytvoří.

Jak na správnou ústní hygienu?

Na to, aby zubní kámen u dětí nevznikal, je třeba dbát na správnou ústní hygienu. Ta je základem prevence. Je pravda, že může být trochu otravné každý den pečlivě čistit zuby, ale i zde platí stále aktuální přísloví "Lepší předcházet než léčit". Základem je dobrá technika čištění a správny nástroje.

A jakou techniku používat? Jak si správně čistit zuby? Na to je potřeba odpovědět nejen proto, že nám to pomůže předcházet vzniku zubního kamene, ale také proto, že správná ústní hygiena výrazně přispívá k celkovému zdraví. Což je přeci jen jedna z hlavních věcí, které nám na tomto světě skutečně záleží.

Jak by asi vypadal svět, kdybychom byli povinni chodit na školu a učit se, jak si správně čistit zuby? Možná by bylo méně dětí s zubním kamenem, kdo ví? Ale nedělejme z toho vědu. Ve skutečnosti je to celkem jednoduché. Při čištění zubů je nutné důsledně čistit všechny povrchy zubů - horní, dolní, přední, zadní, vnější a vnitřní. A to s jemnými až středně tvrdými kartáčky.

Výběr správné zubní pasty a kartáčku

Při výběru zubní pasty a kartáčku je důležité myslet na několik věcí. Na prvním místě je samozřejmě kvalita. Ne každá zubní pasta nebo kartáček jsou stejně dobré. Je třeba dávat pozor na to, aby zubní pasta obsahovala fluorid, který pomáhá posilovat sklovinu zubů. Chtěli byste převtít děcko na draka? asi ne.

Dobrou zubní pastou je taková, která dobře čistí zuby, ale zároveň je k dásni co nejméně agresivní. Přeci jen žádný z nás nechce, aby si naše děti po vyčištění zubů říkaly, že mají pocit, jako by jim z úst vybuchla bomba.

Co se týče kartáčku, je hodně druhů a typů. Od klasických ručních kartáčků, až po elektrické. Výběr záleží hlavně na tom, co je pro dítě pohodlné a co mu vyhovuje. Hlavní je, aby jím dokázalo důkladně vyčistit všechny zuby. Nicméně, pokud chcete hrdě prohlásit "Moje dítě nemá zubní kámen!", je lepší investovat do elektrického kartáčku. Elektrické kartáčky jsou efektivní a důkladné. A kromě toho můžete s nimi provést i malou hru. Kdo vydrží čistit zuby déle? Buďte však opatrní, aby hra neskončila tím, že se váš potomek vrhne na kartáček a chce si vyčistit i jazyk a dásně.

Role stravy v prevenci zubního kamene

Něco, co by nám možná ani nenapadlo, je vliv stravy na vznik zubního kamene. Myslíte, že hamburger se sýrem a hranolky může být něco jako zločin proti zubní hygieně? Možná ano, možná ne. Ale rozhodně byste měli myslet na to, co vaše děti jedí.

Když mluvíme o nemocích jako jsou cukrovka nebo obezita, první, co nás napadne, je, že je třeba omezit cukr a tuky. Ale u zubního kamene to je trochu jiné. Jde hlavně o to, aby se do úst nedostávaly potraviny, které mohou spustit proces mineralizace a vzniku zubního kamene. Takže se vyhněte příliš sladkým nebo mastným jídlům, a naopak podporujte konzumaci zeleniny a ovoce, které pomáhají přirozeně čistit zuby.

Přestože to může znít jako sci-fi, je skutečně potvrzeno, že strava může mít vliv na to, jestli vám v ústech vyroste malý skalní masiv. A pokud si myslíte, že jídelníček dítěte nemá žádný vztah ke zdraví zubů, pak se mýlíte.

Ochrana zubů fluoride a pravidelné návštěva zubního lékaře

K dalším způsobům, jak předcházet vzniku zubního kamene u dětí, patří pravidelné návštěvy u zubního lékaře a používaní fluorida. Fluorid není jen jakýsi kouzelný prvek, který nám slibuje bílé a zdravé zuby. Je to také významný pomocník v prevenci zubního kamene.

Jeho hlavní funkcí je posilování skloviny a zabraňování demineralizaci zubů. Tímto způsobem fluorid dokáže zpomalit vznik zubního kamene. Pravidelná návštěva u zubního lékaře zase umožňuje včasně odhalit a řešit případný problém. Jde tedy o prevenci, ne o léčbu. Tím se neříká, že byste měli denně vodit své děti k zubaři. Stačí jednou za půl roku na preventivní prohlídku.

Ústní vodu a nitě – nezapomínejte na ně

A nakonec tu máme ještě jednu skvělou věc, kterou můžeme používat k prevenci zubního kamene - ústní vodu a zubní nitě. Tyto dva "vychytávky" by měly být součástí každodenní ústní hygieny.

Kromě toho, že ústní voda pomáhá osvěžit dech (což je vždy dobré, pokud se chystáte na nějakou párty), tak také pomáhá odstraňovat zbytky jídla a bakterie z úst, které se mohou přeměnit v zubní kámen. A co zubní nitě? To je jako když se pokusíte vyčistit kotle bez špachtle. Bez ní to prostě nepůjde. Nitě dokážou dostat tam, kam se kartáček nedostane a odstraní i ty nejmenší jídla, které se mohou usadit mezi zuby a stát se základem pro zubní kámen.

Tak a to je všechno. Doufám, že jsem vám mohl trochu pomoci s tím, jak předcházet vzniku zubního kamene u dětí. A tou doufám, že zůstanou vaše ústa a zuby zdravé!

Napsat komentář

Povinná pole jsou označena *