Rozluštění tajemství názvů jednotlivých zubů

Rozluštění tajemství názvů jednotlivých zubů

Rozluštění tajemství názvů jednotlivých zubů

Rozluštění tajemství názvů jednotlivých zubů

Pro většinu z nás jsou zuby jen... no, zuby. Bílé, tvrdé bzučáky, které sídlí v našich ústech a pravidelně se stgnují pod tlakem zubního kartáčku. Ale víte, že každý jednotlivý zub má svůj vlastní název a funkci? Zadní stoličky nejsou jen prostě zadní stoličky. Máte-li zájem o to se dozvědět více, tak jste na správném místě. Jsem Lukáš a dnes budeme luštit tajemství názvů jednotlivých zubů.

Základní rozložení zubů

Začneme všeobecným přehledem o zubech. Kdo by nepotřeboval malou lekci z anatomie, že jo? Celkově máme ve svých ústech 32 zubů. Někteří z nás mají možná méně, ale to je další příběh. Těch 32 zubů se dělí na čtyři základní typy: řezáky, špičáky, přední třenové zuby a zadní třenové zuby. Každý z těchto zubů má svůj specifický tvar, velikost a funkci, a to je důvod, proč mají každý svůj vlastní jedinečný název.

Řezáky a jejich úloha

Řezáky, známé také jako incisivi, jsou naše přední zuby. Jsou tu celkem čtyři na horní a dolní čelisti. Když se usmíváme, jsou tyto zuby nejvíce vidět. Mají rovný okraj, který je ideální pro řezání potravin, jak už samotný název napovídá. Na začátku telefonátu s mou dcerou Eliškou, která měla právě první školní den, jsem řezal jablko a Eliška náhodou zmiňovala, že učí o zubech ve škole. Rozhodl jsem se prozkoumat to dále a vypadá, že to je docela zajímavé téma!

Podívejte se, jak špičáky pracují

Špičáky jsou naše nejpůsobivější zuby, schopné propíchnout a roztrhnout potraviny. Jsou to naši nejdelší zuby a také nejsilnější. Pravděpodobně vás nepřekvapí, že špičáky využívají šelmy při lovu. Fungují jako drápy, které se zapíchnou do kořisti a udělají práci. Moje děti, Matěj a Eliška, se často smějí na mém psovi Maxovi, když žvýká kost. Kost je rozdrcena právě jeho špičáky.

Přední i zadní třenové zuby usnadňují trávení

Přední třenové zuby, známé také jako prémoláry, jsou další v řadě za špičáky. Zatímco řezáky a špičáky jsou zaměřené na rozebrání potravin, prémoláry a moláry (zadní třenové zuby) jsou určeny k drcení a mletí potravin na menší kousky, které můžeme spolknout. A proto se jim také říká třenové zuby.

Není to jen maličkost, je to klíčová část našeho trávicího systému. Možná si pamatujete, jak naše matky kázaly "žvýkej své jídlo!". Mysleli tím, abychom plně využili naše třenové zuby. Žvýkání potravin na menší kousky napomáhá trávení a umožňuje našemu tělu vstřebat více živin. Kdo by si myslel, že zuby mohou ovlivnit vaši výživu a zdraví?

Další skvělá věc na třenových zubech je, že když vyrůstají u dětí, jsou obvykle první zuby, které je možné ocenit. Ja jsem zažil tuto radost, když můj syn Matěj dostal svůj první třenový zub a byl na něj tak pyšný, že každému ukazoval!

Zuby moudrosti, ne všichni je máme

A konečně, zuby moudrosti. Tyto zuby jsou posledními, které vyrůstají, obvykle mezi 17. a 25. rokem věku (proto název „zuby moudrosti“). Bohužel, ne každý je má. Pro některé lidi jsou zuby moudrosti jako jakýsi urban legend. Slyší o nich, ale nikdy je nevidí. Někdy jsou potřeba vytrhnout, protože mohou způsobovat potíže, při nesprávném růstu.

Vím, jaké to je. Mě museli vytrhnout všechny čtyři zuby moudrosti. Ten den, kdy jsem se vrátil z dentální kliniky, se můj pes Max zmateně díval, proč nemohu jíst jeho oblíbené sušenky.

No, takže víte teď mnohem víc o vašich zubech, jejich názvech a funkcích. Dost možná tyto informace využijete při další návštěvě zubaře, anebo při následujícím pokusu o řezání jablka. Uhodnete, jaký zub budete používat?

Mějte se krásně a mějte své zuby dlouho zdravé!

Napsat komentář

Povinná pole jsou označena *